Dai Like şi Câştigi! Pregătim un mega Concurs cu Premii. Stai aproape ... Doar pe Facebook ;)

https://www.meme.ro/baiat/36558

Sex, Vârstă: Baiat, 43 ani

Locaţie:

Corp, Înălţime: Slăbuţ, 1.70 m

Culoare Păr, Ochii: Blond, Albaştri

Fumător: Da

Consum alcool: Ocazional

Membru din: 28 octombrie 2007

Meme Rank

1066 puncte (34+ / 0-) Rank: 31,353

Statusul meu

Vizualizări profil: 7.900Offline (din 31.12.2013, 17:29)

Votează-mă

1.066

Avatarul de stare

Despre mine

sunt un nimeni celebru,averea mea sta in umorul meu negru!!!!

Ce caut eu pe Meme

necompletat

Interese

necompletat

Ocupaţie

necompletat

Comentarii

necompletat

Adaugă comentariu

Doar utilizatorii autentificaţi pot adăuga comentarii. Accesează contul tău sau înregistrează-te!

Comentarii la profil - .............

Avatar Alina Dragomir
Alina Dragomir a scris: Sambata, 18 februarie 2012, ora 11:54

~ Nu conteaza atat de mult ce faci, ci cata dragoste pui in ceea ce faci. ~Maica Tereza
Weekend cu iubire si pace in suflet!

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Joi, 9 februarie 2012, ora 12:18

Schimbarea lumii prin schimbarea de sine

Sufitul Bayazid povesteşte următoarea istorioară despre el însuşi:
Când eram tânar, eram un revoluţionar, şi singura rugăciune pe care i-o adresam lui Dumnezeu era aceasta: „Doamne, dă-mi energia de a schimba lumea”.
După ce m-am maturizat şi mi-am dat seama că mi-a trecut jumătate din viaţă fără să fi schimbat un singur suflet, mi-am schimbat rugăciunea: „Doamne, dăruieşte-mi graţia de a-i schimba pe cei cu care intru în contact – familia şi prietenii mei, şi voi fi mulţumit”.
Acum, la bătrâneţe, când ştiu că zilele îmi sunt numărate, rugăciunea mea este alta: „Doamne, dăruieşte-mi graţia de a mă schimba pe mine însumi”. Dacă m-aş fi rugat de la început pentru transformarea de sine, nu mi-aş fi irosit inutil viaţa.

Multzumesc!!! o zi minunatate pupicesc cu drag

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Marti, 7 februarie 2012, ora 10:50

Cand viata te doboara, sa cazi cu fruntea sus…
Cand viata e tacere, tu spune ce-ai de spus …
Cand lumea te uraste, fii gata sa iubesti …
Cand fericirea-i scumpa, fii gata s-o platesti!
Cand zilele ti-s negre, fii tu lumina lor …
Cand prietenii te lasa, fii prieten tuturor …
Cand toti din jur te fura, sa nu-ti fure mandria …
Cand tot in jur e haos, sa fii tu armonia …
Orice ai pierde-n viata, sa nu-ti pierzi speranta …
Invata zi de zi, sa iti pretuiesti VIATA!!!


Povara nimicului

Cât de importante sunt amănuntele, nimic nu este ceea ce pare, eşecul e posibil oricând, schimbarea începe cu noi înşine.

–Spune mi, cât cântăreşte un fulg de nea? L a întrebat porumbelul pe piţigoi, care trecea drept un mare gânditor.
–Ce altceva decât nimic?
–Am să ţi spun o întâmplare. Mă aflam pe creanga unui brad bătrân şi am început să număr fulgii de nea, care se aşezau pe creanga, pe care stam. Nu era vifor, iar ninsoarea cădea lină, ca în vis…Au căzut 98765432 de fulgi. Dar, când a căzut al 98765433 lea fulg, nimic altceva decât… nimic, aşa cum bine ai spus, ramura s a rupt…
Spunând aceasta, piţigoiul plin de importanţă şi a luat zborul.Porumbelul, mare vestitor al păcii, a chibzuit o clipă şi a spus:
–Poate, că nu lipseşte decât un om, pentru ca întreaga omenire, să trăiască în pace…

O zi minunata sufletzel dragpupicei

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Miercuri, 1 februarie 2012, ora 19:03
Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Luni, 30 ianuarie 2012, ora 22:38

http://www.youtube.com/watch?v=ov5khTIv7do
http://www.youtube.com/watch?v=pRrjt4htXlE&ob=av2e

Cine moare

de Pablo Neruda

Moare câte puţin cine se transformă în sclavul obişnuinţei,
urmând în fiecare zi aceleaşi traiectorii;
cine nu-şi schimbă existenţa;
cine nu riscă să construiască ceva nou;
cine nu vorbeşte cu oamenii pe care nu-i cunoaşte.

Moare câte puţin cine-şi face din televiziune un guru.

Moare câte puţin cine evită pasiunea,
cine preferă negrul pe alb şi punctele pe "i" în locul unui vârtej de emoţii,
acele emoţii care învaţă ochii să strălucească,
oftatul să surâdă şi care eliberează sentimentele inimii.

Moare câte puţin cine nu pleacă atunci când este nefericit în lucrul său;
cine nu riscă certul pentru incert pentru a-şi îndeplini un vis;
cine nu-şi permite măcar o dată în viaţă să nu asculte sfaturile "responsabile".

Moare câte puţin cine nu călătoreşte;
cine nu citeşte;
cine nu ascultă muzică;
cine nu caută harul din el însuşi.

Moare câte puţin cine-şi distruge dragostea; cine nu se lasă ajutat.

Moare câte puţin cine-şi petrece zilele plângându-şi de milă şi detestând ploaia care nu mai încetează.

Moare câte puţin cine abandonează un proiect înainte de a-l fi început;
cine nu întreabă de frică să nu se facă de râs
şi cine nu răspunde chiar dacă cunoaşte întrebarea.

Evităm moartea câte puţin, amintindu-ne întotdeauna că "a fi viu" cere un efort mult mai mare decât simplul fapt de a respira.

Doar răbdarea cuminte ne va face să cucerim o fericire splendidă.

Totul depinde de cum o trăim...

Dacă va fi să te înfierbânţi, înfierbântă-te la soare.
Dacă va fi să înşeli, înşeală-ţi stomacul.
Dacă va fi să plângi, plânge de bucurie.
Dacă va fi să minţi, minte în privinţa vârstei tale.
Dacă va fi să furi, fură o sărutare.
Dacă va fi să pierzi, pierde-ţi frica.
Dacă va fi să simţi foame, simte foame de iubire.
Dacă va fi să doreşti să fii fericit, doreşte-ţi în fiecare zi...

Puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuup

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Duminica, 29 ianuarie 2012, ora 22:08
Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Duminica, 29 ianuarie 2012, ora 19:29

Intr-o zi intr-un cocon a aparut o mica gaura; un om, care trecea din intamplare prin preajma, s-a oprit mai multe ore pentru a observa fluturele care se forta sa iasa prin aceasta gaura mica.
Dupa multe incercari se parea ca fluturele a abandonat, si gaura ramasese la fel de mica. Parea ca fluturele a facut tot ce putea si nu mai era in stare de nimic altceva. Atunci omul a decis sa ajute fluturele: a luat un cutit si a deschis coconul. Fluturele a iesit imediat. Insa corpul fluturelui era slab si anemic; aripile sale erau putin dezvoltate si aproape ca nu se miscau.Omul a continuat sa observe crezand ca dintr-un moment in altul aripile fluturelui se vor deschide si vor putea suporta greutatea fluturelui pentru ca acesta sa poata zbura.

Acest lucru nu s-a intamplat! Fluturele si-a trait restul vietii tarandu-se pe pamant cu corpul sau slab si cu aripile chircite.
Nu a putut zbura NICIODATA!
Ceea ce omul, prin gestul sau de bunatate si prin intentia sa de a ajuta, nu a inteles, este ca trecerea prin gaura stramta a coconului era efortul necesar pentru ca fluturele sa trimita lichidul din corpul sau catre aripile sale pentru a putea zbura. Era chinul prin care viata il punea sa treaca pentru a putea creste si pentru a se dezvolta. Uneori, efortul este exact lucrul de care avem nevoie in viata.
Daca ni s-ar permite sa ne traim viata fara a intalni obstacole, am fi limitati.
Nu am putea fi atat de puternici cum suntem.
Nu am putea zbura NICIODATA!

Am cerut

Am cerut putere
Si Dumnezeu mi-a oferit dificultati pentru a ma face puternica

Am cerut intelepciune
Si Dumnezeu mi-a oferit probleme de rezolvat

Am cerut prosperitate
Si Dumnezeu mi-a oferit brate si minte sa muncesc

Am cerut curaj
Si Dumnezeu mi-a oferit primejdii de depasit

Am cerut rabdare
Dumnezeu m-a pus in situatii unde eram fortata sa astept

Am cerut dragoste
Si Dumnezeu mi-a oferit oameni tulburati pe care sa-i ajut

Am cerut favoruri
Si Dumnezeu mi-a oferit oportunitati

Nu am primit nimic din ceea ce am cerut

Am primit tot ceea ce-mi era necesar!

RUGACIUNILE MELE AU FOST ASCULTATE !

O SAPTAMANA LUMINATA!!!TE PUPICESC CU DRAG

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 28 ianuarie 2012, ora 21:53

MORTAL)))))))))))DUMNEZEU TINE CU NOI FEMEILE))))))))))

Un barbat era satul de a mai merge la munca in fiecare zi iar sotia lui sa stea acasa. Voia sa vada cu ochii lui ce se petrece in timp ce el muncea din greu la birou, zicand astfel:

Doamne eu merg la serviciu in fiecare zi si muncesc 8 ore pe zi, in timp ce sotia mea sta fara nici o grija acasa.
Vreau ca si ea sa stie prin ce trec eu zilnic, asa ca, te rog, permite-mi sa facem schimb pt o zi.

Amin!

Dumnezeu, in minunata sa intelepciune, i-a indeplinit dorinta.

Dimineata urmatore, destul de sigur pe sine, barbatul se trezi in pielea sotiei sale. S-a ridicat, a gatit micul dejun pt partenerul sau de viata, a trezit copiii, le-a pregatiti hainele, le-a servit micul dejun, le-a facut pachetele pt scoala, i-a dus la scoala, a venit repede acasa, a adunat toate hainele si a dus hainele la spalat, s-a dus la banca, s-a dus la cumparaturi si din nou acasa ca sa lase cumparaturile; apoi a plecat sa plateasca cheltuielile lunare. Revenita acasa a curatat cutia pisicii si a imbaiat cainele. Era deja ora 13. A facut paturile, si a adunat alte rufe, a aspirat in toata casa, a sters praful si a spalat bucataria..

A fugit apoi la scoala dupa copii cu care, pe drum, a intrat in discutii contradictorii. Acasa a pregatit din nou laptele si biscuitii pt copii si s-a ocupat de ei pt ca sa isi faca temele. Apoi si-a instalat masa de calcat si a inceput sa calce uitandu-se cu coada ochiului la TV. La ora 16:30 a inceput sa curete cartofii si sa spele legumele pt salata, a gatit carnea de porc si a pregatit mancarea de cina. Dupa cina, din nou, a spalat toata bucataria, vasele, a adunat din nou toata hainele, a facut baie copiilor si i-a pregatit pt culcare..

La ora 9 era deja extenuate datorita trebulilor din timpul zilei, dar pt ea ziua nu s-a terminat inca… era asteptata in pat de sotul sau pentru a face dragoste, lucru pe care le-a facut cu brio, fara ca sa aiba plangeri din partea partenerului.

A doua zi barbatul s-a trezit si imediat a venit in genunchi inaintea lui Dumnezeu si I-a zis: Doamne, nu stiu la ce m-am gandit cand am cerut sa fiu in pielea sotiei mele…am gresit asa de mult sa o invidiez pe sotia mea crezand ca sta degeaba acasa toata ziua… Te rog, te rog mult, dar te rog, fa schimbarea la loc cum eram! Amin!

Dumnezeu in infinita Sa intelepciune i-a replicat: Fiule, cred ca ai invatat o lectie buna si bucuros as face schimbarea inapoi…dar vezi tu…va trebui sa astepti 9 luni…noaptea trecuta tocmai ai ramas gravida si va trebui sa si nasti….!!!!!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 28 ianuarie 2012, ora 19:55

MINTE LUMINATĂ

Ce să-nsemne oare mintea luminată ?
Cea tobă de carte şi mult învăţată ?
Cea mult chinuită în tot ce-i abstract
Şi precum e briciul, în calcul exact ?

Sau să fie poate mintea prea isteaţă,
Cea versată-n toate şi descurcăreaţă ?
Mintea ursitoare şi veşnic ascunsă,
Spontană şi iute, ca o roată unsă ?

Ori, întâi de toate, să cam trebuiască
Să se coacă bine, să îmbătrânească ?
Şi numai atunci, cert să putem spune,
Geniu, luminare şi înţelepciune ?

Ba chiar unii spun, pe înaltă voce,
Că-i lucru nativ şi-l vedem precoce.
Alţii că se face, şlefuie cu timpu
Că trebuie muncă, nu-i aşa de simplu.

Şi apoi mai este încă un…ceva,
Cum că genialul s-ar extrapola,
Adică un creier luminat în arte,
Devine pe loc, identic în toate.

Până vom avea un consens total,
Luminare-n toate sau particular,
Am o teorie şi o spun oricui,
Tot omul e geniu-n universul lui.

Eu nu ştiu pe nimeni să spună că nu-i !

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 28 ianuarie 2012, ora 18:30

Tudor Musatescu.... axiome de viata

- Era atât de zgârcit, încât, noaptea, lătra în curte ca să facă economie de câine.
- Unii trăiesc gratis, alţii degeaba.
- Dacă într-o vorbă îndeşi mai mult decât încape, devine vorbă goală.
- De ce prostul e mărginit, când prostia e nemărginită?
- Bănuitorul se trezeşte înaintea ceasului deşteptător, ca să-l controleze dacă sună exact.
- În fiecare zi de primăvară când vin rândunelele, pesimistul fredonează "vezi rândunelele se duc".
- Caloriferul stins e mai rece decât frigiderul în funcţiune.
- O idee bine clocită trebuie să facă adepţi, nu pui.
- Când stai de vorbă cu proştii numai duminica e o adevărată sărbătoare.
- De ce au militarii acte de stare civilă?
- Fost primar, fost prefect, fost senator, fost ministru, conu Mişu a fost numai fost.
- Ca să măsori distanţele, trebuie să le şi străbaţi.
- Marele cusur al femeilor este că te iubesc, totdeauna, când ai altceva de făcut.
- Nu sunt sensibil la frig. Chiar şi gerul mă lasă rece.
- E frumos să fii bun, dar trebuie să fii şi bun la ceva.
- Numai după invidia altora îţi dai seama de propria ta valoare.
- Fericirea se trăieşte numai de la o clipă la alta. Între ele bagă intrigi viaţa.
- Laşitatea este sentimentul care n-are nici măcar curajul să spună cum îl cheamă.
- Dragostea.. Bătăi de inimă pentru dureri de cap. Sentimentul care vine în galop şi dispare în vârful picioarelor.
- Femeile nu înşeală, compară.
- Lanţurile au redactat definiţia libertăţii.
- Plictiseala lungeşte ziua şi scurtează viaţa.
- O plantă care provoacă insomnii unora: laurii altora.
- Minciuna premeditată nu mai e chestiune de fantezie, ci de caracter.
- Adevăraţii cai de cursă nu aleargă pentru premii, ci numai ca să-şi pună sângele în mişcare.
- Gloria, când moare, nu face testament în favoarea nimănui.
- În ziua victoriei, nu uita să-ţi aminteşti şi de înfrângerile anterioare.
- Nu gloria este efemeră, ci numai cei ce o au.
- Amintirile unora se numesc remuşcări.
- Fiecare inimă are podul ei cu vechituri, pe care nu se îndură să le arunce niciodată, dar le scutură din când în când.
- Amintirile sunt asemenea cărţilor din biblioteca ta. Cauţi câte una când nu mai ai nimic nou de citit.
- N-am cerut vieţii nimic. Tot ce am avut, i-am smuls. Şi tot ce n-am avut, mi-a furat.
- Cu vremea să mergi în pas, nu la pas.
- Una e să crezi şi alta e să fii credul.
- Una e să ceri, alta să cerşeşti, şi cu totul altceva să revendici..
- Amabilitatea adevărată trebuie să fie, în primul rând, o chestiune de caracter şi apoi una de educaţie.
- Nu plânge fără motiv. Şi mai ales, nu plânge când ai motive.
- Când ţi se cuvine ceva, să nu ceri. Pretinde.
- Viitorul unui om, ca şi al unei lumi, se construieşte, nu se visează.
- Te-ai întrebat vreodată câte mâini au făcut pâinea, pe care, cu una singură, o duci la gură?
- Fără mâna omului, omenirea ar fi trăit în patru labe .
- Bănuiala e serviciul de spionaj al oamenilor neînarmaţi pentru viaţă.
- În fiecare tren al lumii, viaţa circulă pe compartimente.
- Meridianele: bretelele globului pământesc, ca să nu-i cadă ecuatorul în vine.
- Era atât de urâta, încât atunci când se strâmba, părea mai puţin urâta.
- Când priveşti marea, gândul o ia în derivă.
- Suntem chit, tinere confrate. Dumneata nu mă cunoşti şi eu nu te recunosc.
- Poţi să fii într-o ureche şi totuşi foarte serios la treabă: dacă eşti ac.
- Noaptea, viteza gândului circulă în "ani-întuneric".
- Când porcul trece de trei sute de kilograme încetează de a fi porc. Devine "exponat".
- Uneori te uiţi fără să vezi şi, alteori, vezi fără să te uiţi.
- Şi dacă ai chelit, ce? Parcă pe lumea asta nu sunt şi vulturi pleşuvi?
- Focul sacru nu se aprinde cu chibrituri.
- Dragostea a murit în clipa când rămâi singur în doi.
- Unui măgar când îi spui asin, este ca şi cum în loc de "mă", i-ai spune "domnule".
- Numai covoarele se nasc ca să fie călcate în picioare

O Duminik superbapupiceiiiiiiiiiiiiiii

Avatar popescu-marisa
popescu-marisa a scris: Joi, 26 ianuarie 2012, ora 20:29

“Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere. Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.”

Confucius .....

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Joi, 26 ianuarie 2012, ora 11:46

http://www.youtube.com/watch?v=KCcsP9SMhL0&feature=plcp&context=C32127ccUDOEgsToPDskKQphlaf9I2doshgsEMGyNn

- Ah, femeia"

Te inalta-cu-un zimbet sau un simplu gest
Si te lasa cind nici nu te-astepti
Iti promite o lume si un cerc infinit
Si te-nchide in 4 pereti.

Ah, femeia, femeia,
Ce-adinc mister nu poti nicicind sa-l dezlegi
Totusi de bunavoie ca un nebun
In lanturile-i singur te legi
O doresti, o visezi si o cauti
Si apoi intr-o zi, dimineta te trezesti robul ei
Pentru-o viata, dar nu poti trai fara ea.

Te coboara in abis, insa te crezi in rai
Te imbie cu genele ei lungi
Ii spui "no", dar atunci cind te cheama
La ea te grabest,i te grabesti sa ajungi.

Ah, femeia, femeia,
Ce-adinc mister nu poti nicicind sa-l dezlegi
Totusi de bunavoie ca un nebun
In lanturile-i singur te legi
O doresti, o visezi si o cauti
Si apoi intr-o zi, dimineta te trezesti robul ei
Pentru-o viata, dar nu poti trai fara ea.

Ah, femeia, femeia,
Ce-adinc mister
Si apoi intr-o zi, dimineta

Ah, femeia, femeia,
Ce-adinc mister nu poti nicicind sa-l dezlegi
Totusi de bunavoie ca un nebun
In lanturile-i singur te legi
O doresti, o visezi si o cauti
Si apoi intr-o zi, dimineta te trezesti robul ei
Pentru-o viata, dar nu poti traï fara ea.

O zi minunata!!!!pupicei cu drag

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Miercuri, 25 ianuarie 2012, ora 11:55

Din intelepciunea ruseasca, cu aplicare universala:

Nu poţi îngenunchea un popor deprins să se târâie.
-Nu-i greu să ademeneşti soţia altuia. Greu e să i-o dai înapoi.
-Prietenia care nu cunoaşte hotare se cheamă expansiune.
-Când vrei să te arunci pentru o femeie de pe bloc, aminteşte-ţi că
n-ai aripi, ci coarne.-Oficierea căsătoriei este o formalitate absolut
necesară pentru pronunţarea divorţului.
-Al­coolism e atunci când nu vrei să bei, dar trebuie (filiera ruseasca).
-Bărbaţii şi femeile sunt de acord într-o singură privinţă: n-au
încredere în femei.
-Banii pentru salariile şi pensiile mari ajung întodeauna.Nu ajung
banii pentru salariile şi pensiile mici.
-În viaţă, e loc şi pentru eroism. Totul e să te ţii departe de el.
-Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut
niciodată câine în casă.
-Avem un singur fel de a ne naşte şi milioane de feluri de a muri.
-Oglinda este lucrul care o ajută pe femeie să întârzie.
-Cei mai buni zece ani din viaţa unei femei sunt între 28 şi 30.
-Computerele rezolvă toate problemele pe care nu le-am avea dacă n-ar
exista computerele.
-Ţara noastră a avut nevoie, de când e ea, de alt popor.
-Furtul ideilor unei persoane e plagiat, iar al mai multor persoane,
cercetare ştiinţifică.
-Toţi ne naştem uzi, goi şi flămânzi. Şi acesta e doar începutul.
-Copilăria grea nu se termină niciodată.
-Un prieten adevărat nu poate fi cumpărat, dar poate fi vândut.
-Cumpără deodată trei sticle de votcă şi n-o să te trimită nimeni după a doua.
-Dacă n-ar pune atâtea întrebări, co­piii n-ar afla niciodată cât de
puţin ştiu părinţii.
-O ţigară scurtează viaţa cu o oră, o sticlă de votcă o scurtează cu
trei ore, iar o zi de muncă o scurtează cu opt ore.
-Viaţa se compune din zilele pe care le ţii minte, nu din zilele care au trecut.
-De orice fel ţi-ar fi sănătatea, ea îţi ajun­ge până la...sfârşitul vieţii.
-Dacă vrei să ai o nevastă şi deş­teaptă, şi frumoasă, şi bogată
trebuie să te însori de trei ori.
-Posibi­li­tăţile medicinii sunt nelimitate, li­mi­tate sunt
doarposibilităţile pa­cienţilor.
-Femeia poate să te facă repede milionar... dacă eşti miliardar.
-Între primul şi al doilea pahar, e destul timp ca să mai bei vreo şase.
-Un semn rău de tot e când îţi taie calea o pisică neagră cu căldările goale.
-Ignoranţa e de trei feluri: când nu ştii nimic, când ştii numai
prostii şi când ştii ce nu trebuie.

O zi frumoasapupicei

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Marti, 24 ianuarie 2012, ora 11:33

Marturia unei lumanari


M-ati aprins si va uitati ganditori la lumina mea.
Simtiti bucurie in suflet? In mod sigur eu ma bucur, pentru ca am un sens, numai cand ard. Nu sunt trista, chiar daca, arzand, am devenit mai mica. De fapt eu am doar doua posibilitati:

Prima, e sa raman intreaga. Asta ar insemna sa nu fiu aprinsa si atunci nu ma micsorez, dar nici nu-mi implinesc rostul.
A doua, ar fi sa raspandesc lumina si caldura si, prin asta, sa ma daruiesc chiar pe mine insami. Asta e mult mai frumos, decat sa raman rece si fara rost.

Si voi, oamenii, sunteti la fel. Cand traiti numai pentru voi, sunteti lumanarea neaprinsa, care nu si-a implinit rostul. Dar daca daruiti luminasi caldura, atunci aveti un sens. Pentru asta trebuie sa dati ceva: iubirea,adevarul, bucuria, increderea si dorurile pe care le purtati in inima. Sa nu va temeti ca deveniti mai mici. Asta e o iluzie. Inlauntrul vostru e mereu Lumina.

Ganditi-va, cu pace in suflet, ca sunteti ca o lumanare aprinsa. Eu sunt doar o simpla lumanare aprinsa. Singura, luminez mai putin. Dar cand suntem mai multe impreuna, lumina si caldura sunt mai puternice.

Si la voi oamenii e tot asa, “impreuna luminati mai mult”.

O zi..luminatapupicei cu drag

Avatar toth rodica
toth rodica a scris: Luni, 23 ianuarie 2012, ora 19:50

plusik!

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Duminica, 22 ianuarie 2012, ora 17:55

Andre Rieu...
http://www.youtube.com/watch?v=_mxPZ5Dn0uw&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=xxevg712Xec&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=OECt2bErTFk
http://www.youtube.com/watch?v=hEvaX9aMmlA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ib5-a_H9L2Y&feature=related

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Duminica, 22 ianuarie 2012, ora 11:19

http://www.youtube.com/watch?v=hEUuVy6bsWo&feature=related
http://www.descopera.ro/travelling/4453527-cele-mai-fascinante-castele-ale-lumii

Leac pentru descurajare

Martin Luther a trecut printr-o perioadă în care era descurajat şi supărat pe sine, pe lume, pe biserică. Starea lui i-a afectat pe toţi cei dragi. Încercările soţiei de a-l încuraja prin vorbe şi fapte menite să-l înveselească şi să-i reaprindă speranţa s-au dovedit a fi în zadar. După ce a epuizat toate modalităţile posibile de a-i readuce bucuria, ea s-a înfăţişat într-o zi în faţa lui în doliu, profund îndurerată.

- Cine a murit? a întrebat Luther.
- Oh, tu nu ştii Martin? Dumnezeu din ceruri este mort.
- Cum poţi spune asemenea lucruri fără sens, Kathe? Cum poate să moară Dumnezeu? De ce, El e nemuritor, şi va trăi mereu.
- Crezi că e adevărat? îl întreabă ea cu neîncredere în glas.
- Cum te poţi îndoi? La fel de sigur cum e că există un Dumnezeu, este şi faptul că El nu poate muri niciodată.
- Şi totuşi, adaugă ea sfios, pe un ton ce-l făcu pe el să o privească, cu toate că nu te îndoieşti de existenţa lui Dumnezeu, ai ajuns descurajat şi fără de speranţă ca şi cum El nu ar exista. Mie mi se pare că te porţi ca şi cum Dumnezeu ar fi mort.

Auzind toate acestea, Martin Luther a conştietizat greşeala pe care o făcuse atunci când s-a lăsat pradă deznădejdii.


O Duminik linistitapupicei

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 21 ianuarie 2012, ora 20:05

http://www.youtube.com/watch?v=P5rt5pHREZ4&feature=mfu_in_order&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=yS6cKbER3iU&feature=related

Unele amintiri scad in importanta, palesc, altele, dimpotriva, capata intelesuri noi la care nu ne-am gandit inainte. Devin, din fleacuri, momente esentiale. De aceea, azi, inteleg ca destinul se ascunde, deseori, in cea mai cenusie si insesizabila banalitate. O.Paler

Avatar popescu-marisa
popescu-marisa a scris: Sambata, 21 ianuarie 2012, ora 19:29
Avatar Alina Dragomir
Alina Dragomir a scris: Sambata, 21 ianuarie 2012, ora 18:15

~ Indepărtează pe cei răi, îndeamnă la bine, păstrează secretele, dă la iveală meritele, nu-l părăsi pe cel căzut în nenorocire, dă când trebuie; acestea sunt semnele adevăratei prietenii, după spusa celor înţelepţi. ~ Bhartrhari
Weekend placut!

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 21 ianuarie 2012, ora 11:44

http://www.youtube.com/watch?v=-WH8QSzv81c

http://www.youtube.com/watch?v=LHKVlihrV0s&feature=digest_fri
http://www.youtube.com/watch?v=UDL-ZCIfCpo&feature=related

Se uita Ion peste gard si il vede pe Vasile jucand tenis cu Agassi.
Batea Vasile la Agassi de nu-i venea sa creada.
- Ba Vasile, domnu ala nu-i Agassi?
- Ba da, mai Ioane.
- Si tu stii tenis, ma?
- Stiu ma Ioane, mai bine n-as sti.
No ia, ca iara l-am batut!
- Apoi cum sa face ma, ca nu te-am vazut niciodata?
- Mai, ia du-te in fundu gradinii, acolo-i o broscuta care-ti indeplineste orice dorinta, numa vezi de vorbeste mai tare cu ea, ca-inu prea aude.
Se duce Ion la broasca si ii spune ca vrea mult aur. Cand ajunge acasa constata ca in batatura avea un taur.
Se plange catre Vasile:
- Surda tare broscuta ta, am vrut mult aur si mi-a dat un taur.
- Si tu crezi ca eu am vrut sa fiu tare-n tenis?

Pupicei cu drag

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Vineri, 20 ianuarie 2012, ora 11:02

http://filmedocumentare.com/nostradamus-2012/

O zi frumoasapupicei

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Miercuri, 18 ianuarie 2012, ora 11:46

În vitrina unui magazin de animale era un afiş: “Căţeluşi de vânzare”

Un baieţel de 10 ani intră şi intreabă care-i preţul unui căţeluş. Vânzătorul îi răspunde că preţul este între 30 şi 50$. Băieţelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 2.70 $ … şi apoi întreabă: “Aş putea vedea căţeluşii?”
Vânzătorul zâmbeşte. Fluieră, din magazin iese afară căţeaua şi în urma ei 5 căţeluşi frumoşi. Al şaselea căţeluş… rămase în urmă şi nu se apropia!

Băieţelul întreabă: “De ce căţeluşul astă şchioapătă ?” Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior şi va şchiopăta toată viaţa! “Acesta-i caţeluşul pe care-l doresc”, a spus băieţelul cu bucurie în glas. “Dacă asta e dorinţa ta, ţi-l dau gratis!”

Copilul s-a suparat şi a răspuns: “Nu-l vreau gratis, preţul lui e la fel ca şi a celorlalţi căţei, îţi voi da tot ce am la mine acum, şi în fiecare lună îţi voi plăti 50 de cenţi, până voi achita preţul lui intreg !”

“Eşti sigur că vrei acest căţeluş? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalţi!”

Băieţelul s-a aplecat, şi-a ridicat puţin pantalonul şi i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susţinea piciorul strâmb.
“Nici eu nu pot alerga, de aceea acest căţeluş are nevoie de cineva care să-l înţeleagă!”

Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului: “Mă rog şi sper ca fiecare căţeluş să aibe pe cineva care să-l iubească, aşa precum tu îl vei iubi pe acest căţeluş!”

Morala:
În viaţă nu contează cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care soseşte în timp ce ceilalţi… dispar!


O zi minunata sufletzel drag

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Marti, 17 ianuarie 2012, ora 20:36

Elena Basescu, mezina presedintelui Romaniei, se cazeaza la un hotel din Luxembourg, unde se afla in calitate de europarlamentar.

Ridica receptorul catre oficiu si spune:
TU-TI-TU-RUM-TU-TU-TU
Receptionera zice:
- Can you repeat that please?
EBA: TU-TI-TU-RUM-TU-TU-TU!
... Receptionera il cheama pe administrator
pentru ca nu intelege ce spune distinsul europarlamentar.

Nici administratorul nu intelege si-l cheama pe securistul ce o pazeste pe mezina presedintelui.

Acesta, mirat:
- Cum, nu stiti engleza!?
Domnisoara a zis clar
two tea to room 222

http://www.220.ro/funny/Camera-Ascunsa-F-Tare-Funny-Haos-Haioase/vS7mmYUlja/
O seara minunatapupicei

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Luni, 16 ianuarie 2012, ora 20:22

http://www.youtube.com/watch_popup?v=jEjUAnPc2VA

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Luni, 16 ianuarie 2012, ora 13:28

Un tip dansa cu o gagica si, profitand de apropiere, baga mana in decolteul tipei si incepe sa se joace cu sfarcurile.
-Ce faci domnule?
-Caut posturi straine!
Baga tipa mana in pantalonii astuia si zice:
-Cu asa antena nu o sa prinzi nici Bucurestiul!


Doi hoti intr-un magazin planuiau:
"Mergem langa raft si cand vine vanzatorul strigam: Asta e un jaf!"
Dupa scurt timp apare vanzatorul si hotii urla: "Asta e un jaf !"
Vanzatorul raspunde: "Nu-mi spuneti mie, nu eu decid preturile."


Femeia la volan este ca o zeiță!
Pasageriii se roagă,iar pietonii își fac cruce!


O fata de la tara, frumoasa dar cam bleaga,asculta sfaturi de la mama ei ca sa iasa cu primul baiat!!!
Mrebui sa te asiguri de trei lucruri la un baiat: sa aiba casa,masina si sa fie ‘‘ne-nceput‘‘!!
Dupa cateva zile,iese fata cu un baiat si cand se intorcea acasa vine sa ii povesteasca mamei ei ce sa intamplat!!
F:-Mama e perfect!! E asa cum ai zis tu!!
M:-De ce???
Fai m-am plimbat cu masina lui, m-a dus la el acasa si cand am facut-o avea si tzipla !

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Luni, 16 ianuarie 2012, ora 12:22

http://www.youtube.com/watch?v=LbdIuhVrSqk&feature=related
A pune suflet în ceea ce faci

Era odată un tibetan care plecase de unul singur spre o mânăstire ridicată în vârf de munte. Pe drum l-a prins o ploaie cu fulgere şi tunete.

Omul a găsit un han unde să se adăpostească abia după ce s-a lăsat întunericul. A schimbat câteva vorbe cu stăpânul locului, a mâncat ceva şi s-a dus la culcare. Dar nici nu s-a luminat bine de ziuă şi călătorul era gata de plecare.

Hangiul s-a uitat pe fereastră, a văzut cum toarnă cu găleata şi a spus: „Unde te duci, omule, pe vremea asta? E prăpăd, n-o să apuci să ajungi nici până la următorul han, darămite sus pe munte!“

Drumeţul a deschis uşa şi i-a răspuns din prag: „Nu-ţi face griji. Sufletul meu a ajuns demult acolo, aşa că picioarelor mele le este uşor să-l urmeze.“

Atunci când îţi doreşti ceva cu sufletul, dorinţa e ca şi împlinită, nu trebuie decât s-o urmezi.


O SAPTAMANA REUSITA TUTURORMULTZUMESC MULT ACELORA CARE IMI OFERA CATEVA MINUTE DIN VIATZA LOR SA IMI BUCURE SUFLETZELUL MULTZUMESC PT PRIETENIA VOASTRA, K IMI ARATATZI AFECTZIUNEA SI ATENTZIA VOASTRA MEREUMULTZUMESC !!!!VA PUPICESC CU DRAG PE FIECARE

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 14 ianuarie 2012, ora 20:01

ECONOMISIND VIATA
Ne obisnuim sa traim in apartamente si sa nu avem alta viziune decat ce ne ofera ferestrele din jur, iar pentru ca nu avem viziune curand ne obisnuim sa nu mai privim afara.
Pentru ca nu privim afara, curand ne obisnuim sa nici nu mai tragem draperiile... ... Iar pentru ca nu mai tragem draperiile, curand ne obisnuim sa aprindem tot mai devreme lumina. .
Pe masura ce ne obisnuim astfel, uitam soarele, uitam aerul, uitam spatiile deschise... Ne obisnuim sa ne trezim tresarind pentru ca e tarziu... Ne bem cafeaua pe fuga pentru ca suntem presati de timp...
Ne obisnuim sa citim ziarul in autobuz ca sa nu pierdem timpul... ...Sa mancam un sandwich pentru ca nu avem timp sa luam masa... ...Sa plecam de la munca dupa ce deja s-a innoptat... ...Sa dormim in autobuz pentru ca suntem franti de oboseala... ...Sa cinam in graba si sa dormim bustean fara a fi trait nimic din ziua care a trecut...
Ne obisnuim sa credem ca oamenii apropiati noua vor fi mereu langa noi, ne gandim ca sunt bine fara sa ne preocupam sa aflam daca asa este, lasam o zi intreaga sa treaca iar la urma spunem la telefon “astazi nu pot sa vin...ne vedem alta data... Poate saptamana viitoare...”
Suradem celorlalti fara sa ni se surada inapoi. Suntem ignorati cand vrem cel mai mult sa fim vazuti. Daca cinematograful e plin ne multumim cu un scaun in primul rand chiar daca trebuie sa ne sucim gatul. Daca munca e grea ne consolam cu sfarsitul de saptamana.
Iar daca la sfarsit de saptamana nu sunt prea multe de facut si ramanem fara bani,o sa ne culcam devreme pentru ca intotdeauna avem restante de somn de recuperat.
Ne obisnuim sa economisim viata... Care chiar si asa tot se cheltuieste, si cu toata obisnuinta noastra de economisire, noi PIERDEM VIATA!
Se spune “Moartea este atat de sigura de victoria ei incat ne ofera avantaj o viata intreaga”
Timpul nu se poate opri in loc si nici depozita undeva; existenta noastra curge cu mare viteza, dar in timpul cat traim avem ocazia sa ne schimbam obiceiurile astfel incat sa beneficiem de o mai buna calitate a vietii, sa apreciem si sa ne bucuram de fiecare respiratie, de fiecare bataie a inimii.
Sa nu ne transformam viata intr-o rutina inutila care ne face doar nefericiti .
Dumnezeu ne-a pus la dispozitie toate elementele pentru a fi fericiti, satisfacuti si recunoscatori pentru acest mare dar (care este viata) pe care ni l-a dat cu atata iubire.
Viata nu trebuie economisita... Ci traita din plin!
Primeste aceasta imbratisare de la distanta ... Si Dumnezeu sa te binecuvanteze!

O DUMINIK SUPERBA

Avatar PrafDeStele
PrafDeStele a scris: Sambata, 14 ianuarie 2012, ora 14:52

DACĂ
Rudyard Kipling

De poti fi calm când toti se pierd cu firea În jurul tau, si spun ca-i vina ta; De crezi în tine, chiar când omenirea, Nu crede, dar sa-i crezi si ei cumva; S-astepti, dar nu cu sufletul la gura;
Sa nu dezminti minciuni mintind, ci drept,
Sa nu raspunzi la ura tot cu ura,
Dar nici prea bun sa pari, nici prea – ntelept.
De poti visa - si nu-ti faci visul astru;
De poti gândi – dar nu-ti faci gândul tel ;
De-ntâmpini si Triumful si Dezastrul
Tratând pe – acesti doi impostori la fel;
De rabzi sa vezi cum spusa ta-i sucita
De pisicher, sa-l prinda-n lat pe prost,
Când munca vietii tale, naruita,
Cu scule obosite-o faci ce-a fost;
De poti sa strângi agoniseala toata
Gramada, si s-o joci pe-un singur zar,
Sa pierzi, si iar sa-ncepi ca-ntâia data,
Iar c-ai pierdut nici un cuvânt macar;
De poti sili nerv, inima si vâna
Sa te slujeasca dupa ce-au apus,
Si piept sa tii când numai e stapâna
Decât Vointa, ce le striga: ”Sus!”
De poti ramâne tu în marea gloata;
Cu regi tot EU, dar nu strain de ea,
Dusman, om drag, ranii, sa nu te poata;
De toti sa-ti pese, dar de nimeni prea;
De poti prin clipa cea neiertatoare
Sa treci si s-o întreci gonind mereu,
Al tau va fi Pamântul asta mare,
Dar mai mult: vei fi OM, baiatul meu!

Multzumesc mult pt prietenia tapupicei cu drag

Avatar ioana
ioana a scris: Joi, 12 ianuarie 2012, ora 09:56

Horoscop 2023

Filmul zilei şi Poza zilei

Curs Valutar

1 Euro4.9232 ron
1 Dolar american4.5644 ron
Gramul de Aur284.986 ron

Sondaj de opinie

Votează secţiunea pe care doreşti să o terminăm mai repede!

Reclame / Publicitate

Meme.ro Portal pe Facebook

Site-uri recomandate